Her på Blåvand's blog bringes korte nyheder i dagbogsformat om livet og hændelser på fuglestationen.
Birders på 'hukket' og Guld i nettet
søndag 12. oktober 2025
Morgensobs
Vejret fortsætte i samme kolde hjørne fra nordvest. Intet har forandret sig på vejrudsigten de seneste par dage. I dag var dog lidt mere festlig end i går. Jeg nød to unge havørne, lidt dværgfalke, spurvehøge, en restende tårnfalk og de andre så en lækker adult han kærhøg trækkende over revet mod syd. Den fik jeg desværre ikke, men der skal nok komme flere i sæsonen:)
Man kunne se på fuglene at de bestemt ikke nød den stive blæst fra nordvest. Specielt lagde jeg mærke til sandløberne. De stod på en lang række med ansigtet vendt imod havet, og en stakkel yderlig fugl som stod med skulderen imod vinden. Når den så var godt kold gik den om bagerst i rækken og stod i læ, så en ny lille fjerbold kunne stå for skud. En utrolig sød og solidarisk adfærd som også ses hos blandt andet pingviner<3
Foruden restende fugle havde vi også lidt småflokke af stære, stillits og grønsisken i området. En ganske hyggelig dag med en smule aktivitet, og godt selskab. Men ved i hvilken art der var flest af i dag? Birders! Der stod mere end 30 birders ved den høje bunker under morgenobsen. Det er så hyggeligt med selskab og at høre alle historierne fra de erfarne feltbisser. Jeg ser frem til flere gode dage med felttræf her på 'hukket:)
- SDP